Reklam
Temiz Magazin
31 Mayıs 2020

27 yıllık tecrübesiyle Seyhan ERDAĞ yönetiminde sadece Temiz Magazin!

Kolay sindirim için kayısı suyu!

Sağlık
26 Kasım 2015

Mevsime bağlı olarak değişen beslenme düzeni sindirim sistemini olumsuz etkiliyor. Değişen beslenme düzeni halk arasında ''kabızlık olarak bilinen sindirim sistemi rahatsızlıklarını'' arttırıyor. Uzmanlar, sindirim sisteminde oluşan sıkıntıları gidermek için her gün bir bardak kayısı suyu içilmesini öneriyor. Kayısı ve kayısı suyu içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin sindirim sistemini düzene soktuğunu söyleyen uzmanlar,  A vitamininin yanı sıra C vitamini ile de bağışıklık sistemini güçlendirdiğini kaydediyor.

Mevsim değişikliği sebebiyle mevcut yeme düzeninin değiştiğine ve bununla birlikte hazımsızlık ve kabızlık sorunlarının arttığını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kayısının içerisinde bulunan bir çeşit posa olan selüloz ve pektin bağırsak hareketlerini düzenlediğine dikkat çekti.

Sindirim sisteminde oluşan sıkıntıların giderilmesi için bol sıvı tüketilmesini öneren İnanç, “Mevsimsel değişiklikler, düzensiz beslenme alışkanlıkları sindirim sistemini oldukça zorlar. Bu zorlama da önemli sıkıntılara neden olur. Bunların en belirgini halk arasında kabızlık olarak bilinen rahatsızlıktır. Kayısı bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkili olan bir çeşit posa olan selüloz ve pektin içermektedir. Bu nedenle kabızlığın giderilmesi için her gün bir bardak kayısı suyu içilmesi yararlı olmaktadır” dedi.

Facebook Google plus Instagram Twitter